How much do you spend on dog food per month?

Postby ellie@ny » February 13th, 2009, 9:25 am

I would say 30-40$ on meat/month,and the supplements.For 3 dogs.
Ellie
----------------------------------------
"Winners aren't born...they're made.And they're made just like anything else...through hard work.That's the price we'll have to pay to achive that goal."
User avatar
ellie@ny
Full of Bully
 
Posts: 1979
Location: NY

Postby nicole » February 13th, 2009, 9:37 am

wow...how are you raw feeders averaging $40 a month for multiple dogs?

I spend about $100-$125 on raw + extras for 2 dogs...then another $40 for kibble + extras for my foster.
User avatar
nicole
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 200
Location: Long Island, NY

Postby SisMorphine » February 13th, 2009, 9:47 am

Are you doing pre-made, or maybe buying your meat from a supermarket?

Feeding cheaply is all about buying from distributors, local butchers, and stocking up when you find superior deals at the market.
"All changes, even the most longed for, have their melancholy; for what we leave behind us is a part of ourselves; we must die to one life before we can enter another." -Anatole France
SisMorphine
They're like service dogs gone wrong.
 
Posts: 9231

Postby LMM » February 13th, 2009, 10:50 am

I belong to a raw co-op. We get great prices. This month I am more near $200 and it may stay closer to that from here on out because I incorporated some new items.
User avatar
LMM
I'll Kick Your Ass
 
Posts: 1834
Location: Bitch please....

Postby Miakoda » February 13th, 2009, 12:48 pm

I am currently spending about $500 a month on dog food. And that number will rise a little bit as I am adding a Fila to the household next week.

That's just food alone. No treats.
User avatar
Miakoda
Devoutly Bully
 
Posts: 953
Location: Louisiana

Postby Mickle » February 13th, 2009, 1:29 pm

About 250-300 a month. 6dogs and 2 cats raw
Liisa
Sticking feathers up your butt does not make you a chicken
User avatar
Mickle
Loyally Bully
 
Posts: 556
Location: Pepperell, MA

Postby KJS » February 13th, 2009, 1:55 pm

I would estimate (after conversion ) $115 a month for 7 dogs including treats but not additives and supplements
Dont breed or buy while shelter animals die!
KJS
Supremely Bully
 
Posts: 1208
Location: BE

Postby Malli » February 13th, 2009, 4:43 pm

Miakoda wrote:I am currently spending about $500 a month on dog food. And that number will rise a little bit as I am adding a Fila to the household next week.

That's just food alone. No treats.


pics of the Fila!! :) Please :) Are you getting a puppy? rescue? whats the story? start a new thread :)
I can only please one person per day. Today is not your day, tomorrow doesn't look good either.
_______________________________________
"You didn't know of the magical powers of the break stick? It's up there with genies and Harry Potter as far as magic levels go." SisMorphine 01/07/07
User avatar
Malli
E-I-E-I-O!
 
Posts: 6341
Location: CANADA EH?

Postby maberi » February 13th, 2009, 4:46 pm

Right now about $75-$90 for the 3 dogs
Look beyond what your own eyes see
User avatar
maberi
I Save My Empty Calories For The Bottle
 
Posts: 2781
Location: rochester, ny

Postby cheekymunkee » February 14th, 2009, 4:06 am

I buy from grocery stores usually. Walmart for chicken parts ( although now that gas is cheaper I should drive over & get necks & backs from wholesale) and ethnic stores for innards & other meats. Usually pork & turkey I can find cheaper at ethnic stores.
There's a fine line between genius and insanity. I have erased this line.

Debby
User avatar
cheekymunkee
I Have Your Grass
 
Posts: 28540
Location: Dallas

Postby ellie@ny » February 14th, 2009, 8:56 am

nicole wrote:wow...how are you raw feeders averaging $40 a month for multiple dogs?


The main meat I feed is chicken backs/it has the best meat and bone ratio/ which I get for 29 cents/LB.+I occasionally get other type of meats on sale.
Ellie
----------------------------------------
"Winners aren't born...they're made.And they're made just like anything else...through hard work.That's the price we'll have to pay to achive that goal."
User avatar
ellie@ny
Full of Bully
 
Posts: 1979
Location: NY

Postby Libby » February 14th, 2009, 2:14 pm

Ah, suck! I was going to go ahead and order Pinnacle from Petco....but of COURSE they wont deliver to a P.O. box, lol. And they don't give you the option of shipping it Fedex or UPS.

Looks like I'm going to be stuck with driving into Albuquerque to get dog food. I can probably go once every other month and just stock up, but I REALLY wanted to avoid that.


I feed partial RAW, and get all of my meat/bones from Walmart, Safeway, and Albertsons. Monthly, I generally only spend about $50, but I only feed RAW 1-3 times weekly.

OT, but MAN, have the prices for bones gone up for you guys? Last time I went in and got bones, I ended up spending about $17 on ten marrow bones. I had been getting them for like, $5 for a package of six. The butcher said it was because people are using them in soup now, so they ar charging more.

They used to even be labeled as 'dog bones' but now they are labeled as 'marrow bones', lol.


Libby
Love me, Love my dogs.
User avatar
Libby
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 120
Location: Vanderwagon, NM

Postby Marinepits » February 14th, 2009, 3:48 pm

If you buy your dog food in bulk, see if the store will cut you a deal. That's what my store does for me -- they give me 10% off the whole order.

Also, see if your store will do something like "for every ten bags you buy, you get one bag free".
Never make someone a priority in your life when that someone treats you like an option.
User avatar
Marinepits
Proud Infidel
 
Posts: 15621
Location: New England

Postby BullyLady » February 14th, 2009, 4:04 pm

I spend about $80 a month to feed two dogs. But keep in mind that one of my dogs is 170 lbs and eats a rather excessive amount of food.
"I'm not all bad but I'm a faithful sinner."
~Dave Matthews
Cathleen
Shelby - AB Mix 1 yr - CGC
User avatar
BullyLady
Proud Uber Nerd
 
Posts: 1060
Location: E Washington State

Postby AllAmericanPUP » February 14th, 2009, 5:50 pm

about $70 for 5 dogs
User avatar
AllAmericanPUP
Eli's Mom
 
Posts: 412
Location: Taylorville,IL

Postby Tiger » February 17th, 2009, 4:53 pm

Averaging about $130 per month. 4 dogs on raw, 3 dogs on kibble.

BUT - for the last few weeks they are all seven eating kibble that I got for $10 bucks a bag. 3 bags 40lbs each of decent 4 star kibble, (Strongpoint Show Coat), but out of date.... There is less than one bag left and the raw dogs will then return to raw once it is gone. 1 bag of 40lbs is lasting one week for the 7 dogs.

~Tiger
Doja; TT, CGC, CD, CDX, UD
Gracie; TT, CGC, CD, CDX, UD, UDX
Otis; CD, CDX
Domino; CD, CDX
Come visit http://NTBBC.com - "Changing One Mind At A Time"
You are given but one life to live, use it wisely....
User avatar
Tiger
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 169
Location: Garland, Texas

Postby Libby » February 18th, 2009, 9:43 pm

Well, I had to get food from the feed store here.

He dropped his prices a little, lol. I was spending $37 on a 40lb bag of Diamond Naturals Beef and Rice. He charged me $35 for the Diamond Natural Beef and Rice, and he had a bag of Diamond Naturals extreme athlete chicken and rice that had been there for several months. Since he only had the one bag of Beef and Rice, I asked if he would price match the extreme athlete to the Beef and Rice. He did one better, lol. He charged me $30 for it, when he had price marked it $43.

So, I don't think it will be as bad as I was thinking, as long as I don't get anymore dogs, lmao.


Libby
Love me, Love my dogs.
User avatar
Libby
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 120
Location: Vanderwagon, NM

Postby Magnolia618 » February 19th, 2009, 12:43 am

cheekymunkee wrote:I buy from grocery stores usually. Walmart for chicken parts ( although now that gas is cheaper I should drive over & get necks & backs from wholesale) and ethnic stores for innards & other meats. Usually pork & turkey I can find cheaper at ethnic stores.



I went to HEB today and I was like a kid in a candy shop in the meat department. Fresh beef and chicken feet, tongue, chicken and beef heart, kidneys, cheek meat, liver, cheap-ass beef, etc...

I'm stuck on rice and beans for the next few weeks, and the dogs are eating better than ever. :rolleyes2:

I probably don't spend more than $75 for two dogs and that is being very generous, plus I've been too lazy to look for good deals and Trey has a freakishly fast metabolism and eats like a horse.
“Hatred is the coward's revenge for being intimidated.â€
User avatar
Magnolia618
I live here
 
Posts: 2435
Location: Onion, VT

Postby cheekymunkee » February 19th, 2009, 1:21 am

Chea try this place for innards & pork neck bones

http://www.fiestamart.com/
There's a fine line between genius and insanity. I have erased this line.

Debby
User avatar
cheekymunkee
I Have Your Grass
 
Posts: 28540
Location: Dallas

Postby cheekymunkee » February 19th, 2009, 1:26 am

And this places used to be MUCH cheaper than Whole Foods, there isnt one near me now so I cant be sure of that anymore.

http://www.sun-harvest.com/app/cda/cda. ... arvestHome
There's a fine line between genius and insanity. I have erased this line.

Debby
User avatar
cheekymunkee
I Have Your Grass
 
Posts: 28540
Location: Dallas

PreviousNext

Return to Pet Food, Nutrition, Allergies

Who is online

Users browsing this forum: No registered users