How much do you spend on dog food per month?

Postby Libby » February 12th, 2009, 4:46 pm

I'm looking into ordering food online, and Petco really isn't that bad. They charge about $17 for shipping. Pinnacle is in my budget, and its a pretty decent food.

So, every three weeks it will be around $60. So pretty much I'm spending $90 a month on dog food. I'm trying to figure out the best way to go, lol.


Libby
Love me, Love my dogs.
User avatar
Libby
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 120
Location: Vanderwagon, NM

Postby amazincc » February 12th, 2009, 4:54 pm

Too much right now... that's all I'm gonna say. :nono: :rolleyes2:
User avatar
amazincc
Jessica & Mick
 
Posts: 9814
Location: Holding them both in my heart.

Postby blabsforbullies » February 12th, 2009, 5:01 pm

With 8 dogs, even though 4 are teeny tiny, it's a lot. I would estimate we spend about $225 per month???
We have a Mastiff... does that count??? :)
http://www.teamblabador.com

Akisa & Team Blabador
User avatar
blabsforbullies
Giver of the Wubba
 
Posts: 501
Location: Connecticut

Postby Jenn » February 12th, 2009, 5:06 pm

Probably $50 (about one bag a month..)

Have you checked with the vets in the area as well? They may would even order for you? I get my dog food a couple of miles from my job at a vets office that I don't use, just buy dog food.
I used to think I was indecisive, but now I'm not so sure....
User avatar
Jenn
undecided
 
Posts: 11382
Location: TX

Postby Libby » February 12th, 2009, 5:15 pm

Theres two vets in town, and they both only sell Science Diet.

My problem is, I can get the local feed store to order just about any food I want...the owner just jacks the price up so high its not worth it.
Love me, Love my dogs.
User avatar
Libby
Snot Nose Bully Pup
 
Posts: 120
Location: Vanderwagon, NM

Postby Marinepits » February 12th, 2009, 5:27 pm

$275, including treats :nono:

(Don't tell my hubby!) :shock:
Never make someone a priority in your life when that someone treats you like an option.
User avatar
Marinepits
Proud Infidel
 
Posts: 15621
Location: New England

Postby rockermom » February 12th, 2009, 5:29 pm

I use Fromm 4 star which cost me about 45.00 a bag and last about 1 1/2 - 2 months for one dog.
If I am budgeting I will use Fromm gold get 3lbs more and it cost about 6.00 less. On the Fromm Family foods website they have links to order online and it is probably small pet stores. They charge around the same or less for shipping than petco.
User avatar
rockermom
Supremely Bully
 
Posts: 1085

Postby airwalk » February 12th, 2009, 5:29 pm

Marinepits wrote:$275, including treats :nono:

(Don't tell my hubby!) :shock:


I'm telling!!

I spend about $60.00 a month give or take depending on treats
User avatar
airwalk
I live here
 
Posts: 3791
Location: Oregon

Postby blabsforbullies » February 12th, 2009, 5:45 pm

Oh Geeze, I didn't include treats/Wubbas (during dock diving season, that is as important as food, as far as the blabs are concerned). ;) So, including treats, we are probably hitting close to $300.
We have a Mastiff... does that count??? :)
http://www.teamblabador.com

Akisa & Team Blabador
User avatar
blabsforbullies
Giver of the Wubba
 
Posts: 501
Location: Connecticut

Postby mnp13 » February 12th, 2009, 5:59 pm

About $150 including suppliments and treats for three dogs.
Michelle

Inside me is a thin woman trying to get out. I usually shut the bitch up with a martini.
User avatar
mnp13
Evil Overlord
 
Posts: 17234
Location: Rochester, NY

Postby cheekymunkee » February 12th, 2009, 6:01 pm

About 40 bucks feeding 3 dogs RAW.

Ketra I used to live in Ruidoso so I KNOW how hard it is to shop in New Mexico. I couldnt find crap in that town, I had to drive to Alamagordo to buy groceries & dog food. Everything was just too friggin expensive too.
There's a fine line between genius and insanity. I have erased this line.

Debby
User avatar
cheekymunkee
I Have Your Grass
 
Posts: 28540
Location: Dallas

Postby pitbullmamaliz » February 12th, 2009, 7:00 pm

Probably about $50.
"Remember - every time your dog gets somewhere on a tight leash *a fairy dies and it's all your fault.* Think of the fairies." http://www.positivepetzine.com"

http://www.pitbullzen.com
http://inaradog.wordpress.com
User avatar
pitbullmamaliz
Working out in the buff causes chafing
 
Posts: 15437
Location: Cleveland, OH

Postby TheRedQueen » February 12th, 2009, 7:05 pm

I buy Costco food, so I spend about $25.00 every six weeks. ETA, for 5 dogs that is

That's not including treats (but I usually make my own, or use cheap meats)...or supplements.
"I don't have any idea if my dogs respect me or not, but they're greedy and I have their stuff." -- Patty Ruzzo

"Dogs don't want to control people. They want to control their own lives." --John Bradshaw
User avatar
TheRedQueen
I thought I lost my Wiener... but then I found him.
 
Posts: 7184
Location: Maryland

Postby madremissy » February 12th, 2009, 8:15 pm

For Gotty, Kinzyl and little Sammy I spend about $70 including food, treats and peanut butter for Kongs. I feed TOTW Salmon. I have to use grain free for Sammy.
User avatar
madremissy
I have a basketball and I'm not afraid to use it.
 
Posts: 3786
Location: meansville, ga

Postby katiek0417 » February 12th, 2009, 8:44 pm

For 8 dogs, close to $400, which includes K9 Kraving for 3 dogs, chicken for 1 dog, Barking at the moon for 3 dogs, and Happy Hips for 1 dog, as well as bones/treats/etc for all!

Wow...that's $50/dog...my dogs really do eat better than I do :nono:
"Rumor has it, compulsion is evil."

Katrina
Sacha CGC - Dumb Lab
Nisha CGC, PDC, PSA TC, PSA 1 - Crazy Malinois
Drusilla SLUT- Pet
Nemo - Dual-Purpose Narcotics
Cy TC, PSA 1, PSA 2, 2009 PSA Level 3 National Champion
Axo - Psycho Puppy
Rocky - RIP My Baby Boy
User avatar
katiek0417
pointy ear hoarder
 
Posts: 6280
Location: Glen Burnie, MD

Postby LMM » February 12th, 2009, 9:46 pm

I buy raw for 5 dogs and I spend about $150-200 per month. Usually leaning towards the $150 side.
User avatar
LMM
I'll Kick Your Ass
 
Posts: 1834
Location: Bitch please....

Postby Malli » February 13th, 2009, 5:49 am

about $50, not including his joint supplement and fish oil.
I can only please one person per day. Today is not your day, tomorrow doesn't look good either.
_______________________________________
"You didn't know of the magical powers of the break stick? It's up there with genies and Harry Potter as far as magic levels go." SisMorphine 01/07/07
User avatar
Malli
E-I-E-I-O!
 
Posts: 6341
Location: CANADA EH?

Postby iluvk9 » February 13th, 2009, 7:16 am

Marinepits wrote:$275, including treats :nono:

(Don't tell my hubby!) :shock:


Duh. He is a member here, Jen. :rolleyes2:

I think I spent about $125 on four dogs. Kibble, Nupro powder supplement and fresh vegetables, fruit and some dairy.
iluvk9
I'm Cougarific!
 
Posts: 14900
Location: New York

Postby SisMorphine » February 13th, 2009, 9:06 am

I feed raw and spend about $80 each month for 2 dogs, but once I get back to making my own instead of being lazy and buying pre-made, it will be more like $50 a month for the two dogs.
"All changes, even the most longed for, have their melancholy; for what we leave behind us is a part of ourselves; we must die to one life before we can enter another." -Anatole France
SisMorphine
They're like service dogs gone wrong.
 
Posts: 9233
Location: PR

Postby dogged » February 13th, 2009, 9:11 am

About $70 for four dogs. Not including treats and supplements.
"Hey, I'm glad I found you. I need your approval to cut down some lollipop trees outside the sea monkey hut. These decisions have to go through you because you're the mayor of crazy town."
User avatar
dogged
Hyper Adolescent Bully
 
Posts: 275
Location: GA

Next

Return to Pet Food, Nutrition, Allergies

Who is online

Users browsing this forum: No registered users

cron